Etusivu

Tervetuloa Suomen Kasviplanktonseuran kotisivuille!

Suomen Kasviplanktonseura ry on perustettu vuonna 2007. Seura järjestää kahdesti vuodessa koulutusta. Seuran tarkoituksena on

  • edistää ja ylläpitää kasviplanktonin lajintuntemusta
  • kehittää kasviplanktonanalyysissä käytettäviä menetelmiä
  • kehittää ja ylläpitää kotimaisten ja ulkomaisten kasviplanktonasiantuntijoiden välistä yhteistyötä.

Seuraan liittyminen

Yhdistyksen jäseneksi voivat liittyä kaikki kasviplanktonia tutkivat tai siitä kiinnostuneet yksityishenkilöt ja yhteisöt.

Yhdistyksen jäseneksi voivat liittyä kaikki kasviplanktonia tutkivat tai siitä kiinnostuneet yksityishenkilöt ja yhteisöt. Toimintaamme voi tukea myös liittymällä kannatusjäseneksi haluamallaan summalla. Liittyminen tapahtuu ottamalla yhteyttä Suomen Kasviplanktonseuran sihteeriin (kts. Yhteystiedot).

Jäsenmaksu on 20 euroa varsinaisille jäsenille, 10 euroa opiskelijajäsenille ja eläkeläisille sekä 100 euroa yhteisöjäsenille. Yhteisöjäsen saa ilmoittaa kolme henkilöä, jotka voivat osallistua seuran tapahtumiin jäsenhinnalla.

Seuran säännöt

Seuran säännöt v. 2020 pdf-muodossa.

”Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys järjestää kasviplanktontutkijoiden välisiä keskustelutilaisuuksia, asiantuntijoiden johdolla pidettäviä lajintuntemukseen keskittyviä koulutustilaisuuksia sekä kasviplanktonin interkalibrointitestejä. Yhdistys toimii yhteistyössä muiden vastaavien yhdistysten kanssa.”

Kuvia

Kuvagalleria kasviplanktonista

Muita kuvasivustoja:

http://nordicmicroalgae.org/galleries

Fytoplankton.cz-gallery

Old fytoplankton.cz-page PhytoAtlas

The IOW-Image Gallery of Microalgae

Määrittäjät

Liitetiedostosta avautuu taulukko, josta löytyvät Suomessa kasviplanktonanalyysejä tekevät tahot. Yhteystietoja voi lähettää seuran hallitukselle. Hallituksen yhteystiedot avautuvat yläpalkista. Huomaa, että seuran nettisivuilla julkaistaan vain Suomen kasviplanktonseuran jäsenmaksun maksaneiden määrittäjien yhteystietoja.

maarittajat 2019.pdf

Yhteystiedot

Suomen kasviplanktonseura ry

Puheenjohtaja Kristiina Vuorio

Osoite/Address: Kristiina Vuorio, Suomen ympäristökeskus (SYKE) Vesikeskus, Latokartanonkaari 11, 00790 Helsinki, Finland

Sihteeri Päivi Hakanen

Sähköpostit ovat muodossa …@kasviplanktonseura.fi

puheenjohtaja…

sihteeri…

rahastonhoitaja…

hallitus…

webmaster…

Hallituksen jäsenet toimikaudella 2019-2020:
  • Puheenjohtaja: Kristiina Vuorio (SYKE)
  • Varapuheenjohtaja: Jonna Hänninen (Planktonika)
  • Sihteeri: Päivi Hakanen
  • Rahastonhoitaja: Raino-Lars Albert (Ecomonitor Oy)
  • Jäsen: Jere Laine (Helsingin yliopisto)
  • Varajäsen: Sanna Autio (Lounais-Suomen vesi- ja ympäristötutkimus Oy)
  • Varajäsen: Marko Järvinen (SYKE)